Makaleler

Kepek Zararları

Kepek ilk bakıldığında baş derisin kendisini yenilemesi ve zamanla ölü deri tabakasının yenirini yeni deri tabakasına bırakması ile oluşan bir yenileme gibi görünse de; bazen bu daha ciddi ve rahatsız edici bir sorun haline gelebiliyor…Kepek direk olarak saç dökmese de, dolaylı yollardan dökülmesinde etkilidir.Baş derisi kendini yenilediği dönemde daha hassas olur. Yenilenme döneminde atılan ölü deri parçaları baş derisinde kaşınmalara neden olur, kaşıdıkça yenilenen deri ve saç kökleri zarar görür, saç tellerinde kırılmalar hatta ciddi kopmalar meydana gelir.

Kepek sadece baş derisinin yenilenmesiyle oluşmaz. Kimyasal oranı yüksek, saçı kaplayan ve yıkayınca saçtan çıkması zor olan saç şekillendiriciler, PH değeri düşük olan ürünler, baş derisinin hassaslaşmasına ve kepek oluşmasına neden olur.

Her baş derisi ve yapısı farklı olduğundan, kepek önleyici bakımlar ve şampuanlar da farklıdır. Yanlış bakım ve şampuan kullanımı kepek sorununu arttırıp saç dökülmesine etkisi ciddi bir şekilde olacaktır.